Kosmetyki BIO – nowy trend w pielęgnacji

Coraz więcej firm proponuje nam kosmetyki naturalne, czyli eko lub bio – co tak naprawdę oznacza ta nazwa? I czym różnią się one od tradycyjnych?

Gwiazdy już dawno oszalały na punkcie ekopielęgnacji. Stosują ją m.in. piosenkarka Reni Jusis i aktorka Iza Miko. A topmodelka Gisele Bundchen stworzyła własną ekomarkę Sejaa. Coraz więcej kobiet zostaje ekofankami i coraz częściej poszukuje kremu czy balsamu, który w nazwie ma określenie „bio” czy „eko” lub „naturalny”. Niestety, niektóre firmy nazywają tak kosmetyki, które zawierają wyciągi i ekstrakty roślinne pochodzenia naturalnego poddane obróbce chemicznej (co nie jest równoznaczne z określeniem składniki naturalne) oraz spory dodatek substancji syntetycznych. Czym więc powinien się charakteryzować preparat ekologiczny? I jak go można poznać na półce w drogerii?

Naturalny, to znaczy, że posiada minimum chemii

W skład preparatów musi wchodzić minimum 95 proc. roślinnych i mineralnych substancji, które pochodzą z upraw ekologicznych (nie mogą być tam stosowane nawozy sztuczne ani pestycydy). Każdy etap wytwarzania kosmetyków jest starannie kontrolowany, tak by nie szkodził środowisku. Aby otrzymać pełnowartościowe składniki, wykorzystuje się tradycyjne metody: suszenie, mielenie czy destylację z użyciem pary wodnej. W recepturze preparatów dozwolone są konserwanty pochodzenia naturalnego, np. witamina E. Jeśli producent stosuje choćby jeden konserwant sztuczny, musi to zaznaczyć. 

Kosmetyki nie mogą zawierać ekstraktów z roślin modyfikowanych genetycznie, substancji pozyskiwanych z ropy naftowej: olejów mineralnych, silikonów, parafiny oraz barwników i konserwantów syntetycznych (np. parabenów), PEG i PPG (emulgatorów), a także substancji pochodzących z martwych ciał zwierząt. Warto dodać, że buteleczki czy opakowania po kremach powinny nadawać się do recyklingu, czyli ponownego przetworzenia.

Eko poznasz po specjalnym logo na opakowaniu

Kosmetyk naturalny posiada certyfikat przyznany przez organizację ekologiczną. Do najbardziej znanych na świecie ekocertyfikatów należą: Eco- Cert umieszczony w kółeczku i Bio-charte Cosmébio przyznawane przez francuską organizację, istnieje też niemiecki odpowiednik BDIH; angielski Soil Association. Najnowszymi są Na True i Cosmos-Standard przyznawane przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Producentów Kosmetyków Naturalnych i Organicznych. Zdobycie poświadczenia bio jest trudne, wymaga m.in. przedstawienia pełnej dokumentacji dotyczącej produktu, a żaden ze składników nie może mieć kontaktu z substancjami chemicznymi.

Możesz stosować preparaty, niezależnie od rodzaju skóry

Ekologiczne kosmetyki są skuteczne i bezpieczne. Dobrze toleruje je też skóra wrażliwa, która reaguje podrażnieniem na preparaty tradycyjne. 

Korzystaj z rytuałów piękna bio!

 

źródło: kobieta.interia.pl